Lightswitch – RAD dla biznesu
Tym razem zaciekawiło mnie kolejne rozwiązanie Microsoftu – Lightswitch. W skrócie jest to podejście do szybkiego tworzenia aplikacji biznesowych, opartych na bazach danych. Podstawą jest zestaw tabel, relacji między nimi do której tworzymy interfejs użytkownika, reguły biznesowe, walidacje. Ciekawy wstęp po polsku możecie przeczytać tutaj.
Rozwiązanie w Lightswitch może sięgać do wielu źródeł danych i stworzyć aplikacje dostępne na wielu urządzeniach. Działamy na istniejącej bazie danych lub tworzymy ja automatycznie w ramach pracy nad projektem. Nie wymagana jest znajomość obsługi bazy danych i manualnego tworzenia tabel. Ciekawą opcją jest automatyczne utworzenie za pomocą Lightswitch usługi sieciowej do wymiany danych w protokole OData.
Interfejs aplikacji tworzony jest na bazie szablonów, które łatwo dostosowywać. Wizualizujemy dane wskazując, które elementy wyświetlać. Dla dużych ilości danych i nawigacji za pomocą myszki i klawiatury, możemy utworzyć klasyczną aplikację instalowaną na komputerach. Z drugiej strony mamy możliwość stworzenia aplikacji na urządzenia przenośne w technologi HTML5 z wykorzystaniem ekranów dotykowych. Lightswitch pozwala na tworzenie i używanie rozszerzeń, które wzbogacają interfejs funkcjonalnością niedostępną w standardzie.
Bez pisania kodu możemy wprowadzić podstawową walidacje danych, formatowanie oraz sprawdzanie zakresów dopuszczalnych wartości. Za pomocą kodu stworzymy rozbudowane reguły biznesowe jak kontrolę wprowadzania modyfikacji lub autoryzacja operacji na danych.
Architektura Lightswitch opiera się na klasycznych trzech warstwach, a działać może na serwerach www, w chmurze Azure, Office365 lub SharePoint 2013.
Dla dogłębnej analizy architektury polecam serie artykułów w języku angielskim dostępną w MSDN.
1. Wprowadzenie
2. Warstwa prezentacji
3. Warstwa logiki
4. Warstwa danych
5. Dodatek opisujący wykorzystanie protokołu OData
6. Dodatek opisujący wzbogacenie Lightswitch o technologie HTML5
7. Dodatek opisujący dodatkowe API warstwy logiki (dostępne od Visual Studio 2012 Update 2)
8. Aplikacja Lightswitch udostępniana w Sharepoint 2013 (dostępne od Visual Studio 2012 Update 2)
Co potrzebujemy aby rozpocząć zabawę z Lightswitch? I tu jest mało ciekawie. Gdy wprowadzano to rozwiązanie w Sierpniu 201o dostępne było Visual Studio 2010, a potem specjalne wydanie Visual Studio Lightswitch 2011 jako dodatek do Visual Studio 2010 lub oddzielne narzędzie (200$).
Dzisiaj (Czerwiec 2013) korzystamy z Visual Studio 2012 (od wersji Professional – 2,5 tys. PLN). Jest to narzędzie płatne ale na szczęście możemy korzystać z niego za darmo przez pierwsze 90 dni (powinno wystarczyć do zapoznania się z Lightswitch). Do tego baza danych SQL Server (wersja Express jest
W następnych wpisach popracujemy nad pierwszą aplikacją w Lightswitch. Samouczek będzie oparty na wprowadzeniu do Lightswitch autorstwa Beth Massi (wersja Visual Studio 2012).
Zanim zaczniecie inwestować swój czas w Lightswitch pamiętajcie, że jest to koncepcja dedykowana biznesowi. Ja na przykład zainteresowałem się Lightswitch, gdyż poszukuje rozwiązania do utrzymania danych słownikowych (kontrolowany dostęp dla różnych grup do małych zbiorów danych w celu aktualizacji, dodawania, kasowania – dostępny z przeglądarki i/lub urządzeń mobilnych, a współpracujący z lokalnymi repozytoriami w plikach MS Office – kopiowanie/wklejanie). Marketingowo sprzedawany jako narzędzie do tworzenia aplikacji bez znajomości baz danych i języków programowania. Nie łudźmy się. Zapewne podstawową funkcjonalność otrzymamy w ten sposób, ale każde nie standardowe rozwiązania wymagać będzie pracy z kodem (VB albo C#) i/lub ingerencją w struktury bazy danych (T-SQL).
Polecam pooglądać przykłady aplikacji wykonanych za pomocą Lightswitch. Wyrobicie sobie zdanie o możliwościach technologii. Odbył się LightSwitch Star Contest i najlepsze aplikacje możecie oglądać tutaj.