ORACLE APEX– wdrażanie aplikacji
Ogóły znajdziecie w poprzednim wpisie. Teraz czas na szczegóły. Opieram się na oficjalnej specyfikacji ORACLE.
Zapoznaliśmy się z architekturą, synergiami, trybem PaaS i bezpieczeństwem. Poznaliśmy detale tworzenia aplikacji bazodanowych i w stylu arkusza kalkulacyjnego. Wiemy jak wygląda interfejs dewelopera przy użyciu SQL, a teraz poznamy metody wdrażania stworzonych aplikacji oraz jak można sobie radzić z błędami.
Po stworzeniu i przetestowaniu aplikacji nadchodzi czas wdrożenia / aktualizacji i przeniesienia jej do środowiska produkcyjnego. APEX dostarcza kilka metod kontrolowania kodu źródłowego i dystrybucji aplikacji.
Eksportowanie aplikacji
Tworzy skrypty SQL, które mogą być wgrane do dowolnej kompatybilnej instancji APEX. Ekspotu mozna dokonać z interfejsu tworzenia aplikacji,
z programu SQL developer (połączonego z odpowiednim schematem APEX) lub z wiersza poleceń.
Oracle rekomenduje korzystanie z eksportu i oprogramowania kontroli wersji kodu.
Automatyczny eksport aplikacji
W katalogu plików systemowych APEX, znajdziemy katalog z narzędziami, zawierający program umożliwiający eksport z użyciem linii poleceń (bez potrzeby interakcji). Mamy do wyboru program eksportujący całą aplikacje lub drugi dzielący aplikacje na kilka oddzielnych skryptów. Rekomendowane jest użycie tych programów do regularnego, automatycznego tworzenia kopii zapasowych aplikacji.
Podział aplikacji
Aby kontrolować zmiany aplikacji na niższym poziomie stron, powinniśmy używać przy eksporcie podziału aplikacji na pojedyncze skrypty na stronę. Eksport utworzy również plik konsolidujący.
Aplikacja jako pakiet
Wszystkie informacje o aplikacjach rozwijanych w APEX są przechowywane jako metadane w repozytorium APEX. Pamiętajmy jednak, że aplikacje mogą odwoływać się do różnych obiektów bazodanowych jak tablice, widoki, pakiety, funkcje i procedury. Dodatkowo, przed pierwszym uruchomieniem aplikacja wymaga wstępnego zasilenia danymi. Taki skrypt SQL powinien być uruchomiony przed importem aplikacji do docelowego środowiska. Używając APEX Supporting Objects, możemy wszystkie niezbędne elementy (nawet pliki statyczne) dołączyć w procesie eksportu, tworząc pakiet.
Raz spakowana aplikacja może być zaimportowana w docelowym środowisku. Pomocnik importu sprawdza paczkę, wykonuje wszelkie sprawdzenia i wymagane skrypty a następnie instaluje aplikacje.
Radzenie sobie z błędami
Dziennik błędów ? APEX pozwala na tworzenie w logach aplikacji własnych komunikatów. Pakiet APEX_DEBUG_MESSAGE pozwala na reakcje na 7 różnych poziomach.
Wbudowany debugger ? włączony, udostępnia standardowe wiadomości debuggera APEX. Zawierają one liczne wiadomości z przetwarzania stron wraz z czasem wykonania, co pozwala na wyszukiwanie problemów wydajnościowych. Dodatkowo widzimy informacje o użytkowniku aplikacji, sesji itp.
Zdalne wyszukiwanie błędów ? pozwala aplikacji SQL Developer do zdalnego śledzenia kodu PL/SQL. Szczególnie przydatna gdy APEX nie zgłasza błędów a aplikacja nie generuje spodziewanych wyników. W momencie wywołania przez APEX pakietu, funkcji lub procedury uruchamiany jest SQL Developer i możemy krok po kroku prześledzić działanie podejrzanego elementu. Mamy podgląd wartości zmiennych co ułatwi wychwytywanie błędów logicznych.